Welke VIB
- de VIB ten laste van Fedasil (die al dan niet verblijven in een opvangstructuur) op voorwaarde dat ze niet ingeschreven zijn bij de ziekteverzekering ;
(!) Merk op dat het project niet van toepassing is op de VIB met een ziekteverzekering noch de VIB ten laste van het OCMW.
Welke zorgverstrekkers
- de ziekenhuizen en apotheken (al vanaf fase 1)
- De huisartsen en de tandartsen (die werken buiten het ziekenhuis) en die in de mogelijkheid zijn om elektronisch te factureren (nieuw vanaf fase 2)
Procedure
De VIB’s waarop deze hervorming HZIV4Fedasil betrekking heeft, kunnen vanaf de start van het systeem dus vanaf 1 april 2026 zonder voorafgaand akkoord van Fedasil (= zonder requisitoir) naar de zorgverstrekker gaan (zie boven).
De zorgverstrekker verifieert of de VIB in aanmerking komt voor tussenkomst van Fedasil op basis van een databank die Fedasil ter beschikking stelt en dagelijks actualiseert. Deze controle gebeurt door MyCareNet op basis van het Rijksregisternummer van de VIB als toegangscode. Als de VIB in aanmerking komt voor terugbetaling door Fedasil dan ziet de zorgverstrekker hem/haar onder een specifieke categorie van aansluiting namelijk ‘met pseudo code ‘691’. Dus :
- Als de VIB voorkomt op de lijst : de zorgen moeten elektronisch gefactureerd worden aan de HZIV die op korte termijn de betaling zal doen ;
- Als de VIB niet voorkomt op de lijst : dan moet u Fedasil contacteren om de situatie van de persoon en zijn rechten te controleren. Het kan immers gaan om een administratieve fout.
(NIEUW) Integratie van huisartsen en tandartsen (die werken buiten een ziekenhuis) in HZIV4Fedasil – overgangsfase van 30 juni 2026 tot 31 december 2026.
Deze zorgverstrekkers kunnen vanaf 30 juni 2026 toetreden maar dit is geen verplichting. Als ze niet in de mogelijkheid zijn om elektronisch te factureren, kunnen ze via het oude systeem werken namelijk zoals vroeger een requisitoir vragen voor de consultatie (meer info hierover op de pagina Fedasil op onze website) en factureren op papier aan Fedasil.
(!) Fedasil geeft dus de raad om verder te gaan met het oude systeem en een requisitoir te vragen voor elke consultatie bij een huisarts of bij een tandarts behalve als de zorgverstrekker al elektronisch factureert via het nieuwe systeem. Dan is er geen requisitoir nodig.
Welke medische zorgen
Wat de inhoud van de medische zorgen betreft, werd de Opvangwet niet gewijzigd ; de VIB blijft dus op dezelfde zorgen recht hebben als voordien. D.w.z. de noodzakelijke zorgen volgens de nomenclatuur met uitzondering van de zorgen vermeld in het Koninklijk Besluit van 9 april 2007.
De toegang tot de meeste zorgen wordt door dit nieuwe systeem echter geautomatiseerd. Fedasil zal voorafgaand aan de zorgverstrekking geen controle meer uitvoeren (behalve voor de zorgen waarvoor er voorafgaandelijk advies nodig is van een adviserend geneesheer) maar zich baseren op de wetgeving door de toegang tot de zorgverstrekking te definiëren volgens kleurcodes :
- groen = automatische toestemming van Fedasil
- Zorgen die voorkomen in de RIZIV nomenclatuur en de nomenclatuur van de deelstaten
- Zorgen die voorkomen op de ‘plus’ lijst van het Koninklijk Besluit van 9 april 2007 ;
- oranje = voorafgaand akkoord van de arts van Fedasil is noodzakelijk ;
- Zorgen die een akkoord vereisen van een adviserend arts ;
- rood = geen toestemming van Fedasil
- Zorgen die voorkomen op de ‘min’ lijst van het Koninklijk Besluit van 9 april 2007.
Meer info betreft de zorgen met ‘code oranje’ :
De zorgen met ‘code oranje’ zijn de zorgen waarvoor het RIZIV expliciet een akkoord vraagt van een adviserend geneesheer van de ziekteverzekeringsinstelling waarbij de persoon verzekerd is. Fedasil volgt ook deze logica. Dit wil zeggen dat de VIB (met uitzondering van de VIB met ziekteverzekering) ook een speciaal akkoord moet vragen aan Fedasil. Dit speciaal akkoord kan door de VIB zelf, zijn omgeving of de zorgverstrekker gevraagd worden via een speciaal platform (formulier) ‘Mediform’.
Dit is hetzelfde online formulier dan dat dat gebruikt werd voor de aanvraag van requisitoir via het vroeger systeem dat nu nog gebruikt kan worden namelijk voor huisartsen, voor specialisten buiten het ziekenhuis, voor kinesisten, …
Meer info
- Email algemene vragen/opmerkingen project HZIV4Fedasil > FHQ_Med@fedasil.be
- Vragen wat betreft een concreet dossier > Algemene helpdesk
- Tel. (9u-12u) : 02/213 43 25 (FR) - 02/213 43 00 (NL)
- Email : medic@fedasil.be
- Vragen met betrekking tot betaling : Helpdesk electronische facturatie van de HZIV >
- Email : efac4fedasil@caami-hziv.fgov.be
- Tel. (9u-12u & 13u-16u) : 02/229 34 33 (FR) - 02/229 34 34 (NL)
Bemerkingen, vragen over de toegang tot gezondheidszorg voor verzoekers internationale bescherming ? Laat zeker ook aan ons uw ervaring weten.


